Čo sa týka hodnotenia najlepších káv na celom svete, existuje len niekoľko významných oblastí pestovania kávy, ktoré pravidelne vychádzajú z popredných miest. Jednou z najznámejších je určite Keňa. Odborníci na kávu považujú keňské bôby za elitu elity kvôli svojmu plnému telu a jemným, komplexným chutiam. Keňské kávové zrná zvýrazňujú jedinečne sladké, sirupové a plné tóny. Na tomto území sa pestuje prevažne arabica.
Chuťový profil
Dobrá Kenya Arabica je káva s bohatým telom, vysokou kyslosťou, intenzívnou chuťou a príjemnou arómou. Je ostrá ale zároveň jemná a zvyčajne veľmi dobre vyvážená. Má sladkasté tóny, niektorí konzumenti cítia korenie, sušené paradajky, ktoré dotvárajú tóny čiernych ríbezlí. Dochuť kenskej kávy môže byť celkom suchá s akcentami citrónu, či vína. Tieto kávy majú veľmi komplexnú chuť a obvykle sú stredne plné. Kofeín nie je na vysokej úrovni, preto nezaškodí ani v neskorších popoludňajších hodinách. Créma je bohatá a jemná.
Pestovanie, spracovanie
Pestovanie kávy dorazilo do Kene vďaka Britom na začiatku 20. storočia. Dnes je 16. najväčším pestovateľom na svete s ročnými výnosmi rádovo 100 miliónov ton. Z toho je približne 95% určených na vývoz, pretože samotní Keňania dlhodobo uprednostňujú pitie čaju. Odhady naznačujú, že v Keni je 150 000 pestovateľov kávy a až šesť miliónov Keňanov nachádza priame alebo nepriame zamestnanie v kávovom priemysle.
Kávové zrná v Keni rastú v nadmorských výškach od 1 400 do 2 000 metrov nad morom a kávovníky rastú na bohatej sopečnej pôde. Rôzne odrody káv sa tu šľachtia od 50. rokov minulého storočia. Vďaka tomu sa tu rozvinuli najmodernejšie kávové laboratória na svete, kde stále pracujú na nových odrodách kávovníkov. Pri sušení plodov sa tu uprednostňuje mokré spracovanie. Je to metóda,
ktorou sa zelené nepražené kávové zrná vyberú z vonkajšieho obalu (nazývaného pergamen). K tomuto druhu spracovania obvykle dochádza vtedy, keď je kávové ovocie ešte vlhké alebo tesne po zbere. Mokro spracovaná káva má tendenciu po uvarení chutiť čistejšie a zároveň sa tým vytiahnecitrusovo-ovocná chuť.
Po umytí sa čerešňa nechá kvasiť až 36 hodín, aby sa odstránil slizký, sladký povlak. Potom sa sušia na slnku a prejdú do fázy mletia, kde sa plody vyberú zo suchej šupky. Po rozomletí sa kávové zrná triedia. Čím je čerešňa väčšia, hrubšia, zdravšia a hustejšia, tým má lepšiu chuť.
Ako si ju pripraviť
Špecialitou v kuchyni kenského pobrežia je spôsob varenia Kahawa Chungu (Bitter Coffee). Káva sa varí v mosadzných kotloch na kachliach s dreveným uhlím. Ak si takýto proces varenia nemôžete v domácich podmienkach dovoliť, máme pár ďalších typov. Ak si chcete vychutnať tú pravú chuť kávy Kenya Arabica, na jej prípravu odporúčame použiť French Press alebo Aeropress, nakoľko je lepšie ju luhovať ako odkvapkávať.