Peru je deviatym najväčším producentom kávy na svete, čo predstavuje 2% svetovej produkcie kávy. Je tiež jedným z popredných výrobcov organických a Fair Trade káv. Výnimočná nadmorská výška Ánd a dostatok tieňa lesov poskytujú ideálne prostredie pre pestovanie kávy Arabica. Káva získava svoju chuť štandardným spracovaním a sušením na slnku. Káva pestovaná miestnymi farmármi sa
vyznačuje ľahkým telom a nízkou kyslosťou. Vôňa pravej, remeselnej kávy poteší svojou intenzitou.
Chuťový profil
Káva Peru arabica HB je vynikajúcou voľbou pre milovníkov aromatických a osviežujúcich nápojov. Sladkosť je nádherne kombinovaná s akcentmi orechov - mandlí, vanilky a masla. Celok je doplnený karamelovými detailmi, ktoré spolu s komplexnými arómami ovocia a horko-mliečnej čokolády potešia svojou chuťou. Vďaka citrusovým tónom je dobré po nej siahnuť v horúcich dňoch. Zanecháva zamatový pocit v ústach a jemne suchý záver. Dodá vám to silu pri akejkoľvek práci a povzbudí myseľ. Obsah kofeínu nie je príliš vysoký, preto je možné si dopriať viac šálok.
Pestovanie, spracovanie
Káva bola prvýkrát prinesená do Peru v 18. storočí, vývoz začal približne o sto rokov neskôr. Veľkým problémom pestovania vysoko kvalitnej kávy v Peru je infraštruktúra. To znamená, že farmár musí zozbieranú kávu pred spracovaním dlho prepravovať. Preto je veľa malých výrobcov v krajine členmi družstva.
Káva Peru HB sa pestuje na tienistých miestach vo vysokých nadmorských výškach, aby vďaka pomalému procesu zrenia priniesla hustejšie a komplexnejšie chutiace zrno. Okrem toho pestovatelia vynaložili veľké úsilie na produkciu vysokokvalitných zŕn iba pomocou udržateľných poľnohospodárskych postupov. Symbol HB (tvrdé zrno) naznačuje, že káva bola pestovaná v nadmorskej výške približne 1 200 metrov, vďaka čomu sú zrná tvrdšie a hustejšie ako zrná rovnakej kvality.
Metóda mokrého spracovania kávy vyžaduje prepravu zozbieraných čerešní do mlyna, a teda použitie vody, ktorú je v niektorých oblastiach pestovania kávy ťažké získať. V prvej fáze idú čerešne z kávy Peru HB do odstreďovača, ktorý mechanicky vylúpne zrná z čerešní. Čerešňa potom pristane v kotli, kde fermentačný proces odstráni zvyšnú dužinu. Ďalšou fázou úpravy je opláchnutie, aby sa zo zrniek odstránili nečistoty. Nasleduje sušenie zŕn, kým nedosiahnú 11-14% vlhkosť.. Káva spracovaná za "mokra" má jemnejšiu chuť, ale intenzívnejšiu kyslosť ako káva spracovaná za sucha. V Peru je tiež silná kultúra ekologickej a Fair trade výroby. Certifikácia Fair trade sa môže vzťahovať iba na kávu vyrobenú družstvom. Poľnohospodári chránia vodné zdroje pre svoje komunity azachytávajú uhlík obhospodarovaním systému podobného lesom.
Ako si ju pripraviť
Kávoví experti odporúčajú 3 spôsoby, ako si najlepšie vychutnať Peru arabica HB. Prvý spôsob je pomocou prekvapkávača. Ten prevzdušní každú kvapku kávy a doladí jej karamelové tóny. Okrem klasického prekvapkávaného stroja je možné použiť aj pour over. Ani kaviarne sa nemusia báť, že tento druh kávy nie je vhodný pre espresso stroje. Práve naopak. Vysoký tlak, ktorý stroj vyvinie zabezpečí bezchybnú chuť.