Stredoafrická krajina Camerun je kvôli svojej kultúrnej a geografickej rozmanitosti niekedy označovaná ako "Afrika v miniatúre". Okrem toho, že má Kamerun nádherne pláže, púšte, dažďové pralesy a savany, má aj vynikajúce podmienky na pestovanie kávy. V rámci pestovania tu jednoznačne vyhráva Robusta, ktorá tvorí až 90% celkovej dopestovanej kávy. Robusta Camerun Grade 1 má plné telo s orieškovými a zemitými chuťovými tónmi.
Chuťový profil
Camerunské kávovníky ponúkajú omnoho chutnejšie zrná robusty v porovnaní s inými z krajín subsaharskej Afriky. Robusta Camerun Grade 1 má zemitú chuť, trochu zrnitú s tónmi korenia. Často je tiež vyzdvihovaná chuť arašidov. Jej silná aróma povzbudí každého. V našom prípade sa osvedčila ako dobrý spoločník na dlhé trasy pri šoférovaní alebo na rána, keď potrebujete povzbudiť. A to hlavne vďaka bohatému telu, krémovej štruktúre a veľkému obsahu kofeínu.
Pestovanie, spracovanie
V porovnaní s inými krajinami produkujúcimi kávu, nie je Camerun taký známy. Aj vďaka nepriaznivým zásahom vlády a svetovej recesii sú dnes na 22. mieste v pestovaní kávy v porovnaní s 90. rokmi, keď boli na 12. mieste. Napriek ťažkostiam v posledných desaťročiach zostáva camerunská káva vyhľadávaným pôvodom medzi pražiarmi a konzumentmi špeciálnych káv. Robusta dominuje camerunskej kávovej scéne a pestuje sa väčšinou v nižších nadmorských výškach v západnom regióne krajiny, hlavne na pobreží. Zvyčajne sa tento typ kávy používa ako základ zmesí, pretože je silná a má výraznejšiu chuť. Pestovanie kávy sa začalo v Camerune koncom 19. storočia, keď nemeckí osadníci založili skúšobné kávové farmy vo Victorii, Ebolowe, Nkongsambe a Dschangu. Postupným rozširovaním plantáži sa z kávy (spolu s kakaovými bôbmi) stala dôležitá plodina. Obdobie zberov sa začína v septembri a trvá približne do decembra. Ten nanešťastie zamestnáva čoraz menej zberačov vzhľadom ku klesajúcej
produkcii, čo sa snažia kompetentní v posledných rokoch zmeniť. Plody tejto kávy sa v oblastiach jej pestovania zvyknú sušiť suchým procesom spracovania. Po zbere sa káva uloží na betónové podklady poprípade priamo na zem. Ak je káva sušená na zemi, prenikajú do nej jej zemité chute. Nevyhnutné je pravidelné otáčanie, aby sa zabránilo vzniku plesní. Tento
proces môže trvať 9-21 dní, zrná musia dosiahnuť vlhkosť okolo 1%, aby mohli byť exportované.
Ako si ju pripraviť
Plody robusty majú špeciálny chuťový profil. Robusta vysokej kvality je vhodná nielen na prípravu espressa, ale aj na filtračné metódy. Okrem toho je veľmi obľúbená na obohatenie chuti pri príprave kávy s mliekom ako je cappuccino, caffè latte a samozrejme ako súčasť zmesí espressa bohatých na kofeín. Najmä talianski pražiari pražia svoje zmesi s kvalitnými fazuľami robusty. To dáva milovníkovi espressa chuťový profil typický pre talianske espresso.
100% robusta